Najnowsza aktualizacja 6 lipca 2022
W naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się wypożyczalnie aut. Nic dziwnego, bowiem są to zdecydowanie najpopularniejsze pojazdy, które w znaczny sposób ułatwiają nam poruszanie się po świecie. Często jednak wymarzone modele są poza naszym zasięgiem finansowym. Wówczas wcześniej przytoczona wypożyczalnia aut okaże się doskonałym rozwiązaniem.
O jakich aspektach powinniśmy pamiętać, kiedy zdecydujemy się na wypożyczenie samochodu? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule, dlatego też serdecznie zapraszamy do jego lektury, w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.
Wymogi związane z wypożyczeniem samochodu
Zanim zdecydujemy się po raz pierwszy na skorzystanie z usług wypożyczalni aut, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka wymogów, o których nie można zapominać. Przede wszystkim minimalny wiek kierowcy to 19 lat, jednakże w niektórych przypadkach może to być nawet 20 lub 21 lat- dużo w tym przypadku zależy od poszczególnych usługodawców. Skąd taki wymóg? Chodzi przede wszystkim o odpowiednie doświadczenie za kierownicą, aby przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa, które często są pomijane. Ważne jest także to, że konieczne okazuje się posiadanie przynajmniej rok prawa jazdy, dlatego też minimalny wiek wynosi 19 lat. Statystyki nie kłamią i wyraźnie pokazują, że w przypadku młodszego wieku spowodowanie wypadku na drodze jest znacznie bardziej prawdopodobne. Na miejsce musimy zabrać ze sobą również dowód osobisty. Niezwykle istotne jest to, aby zapoznać się z umową. W przypadku większych wypożyczalni w Szczecinie nie powinno być żadnych problemów, jednakże w tych mniejszych często dodawane są paragrafy, które niekoniecznie są dla nas korzystne. Podpisując umowę, zgadzamy się na wszystkie warunki, które się tam znajdują, dlatego też z punktu widzenia prawa musimy wyegzekwować wszystko, co jest w umowie zawarte. Warto wcześniej dokładnie sprawdzić tablice rejestracyjne, a także numer VIN, bo jeśli zostanie nieprawidłowo przepisany, wówczas możemy być świadkami wielu kłopotów. Ważna jest również kwestia związana z limitem kilometrów. Nie da się ukryć, że w niektórych przypadkach znajduje się zapis, który informuje nas o tym, jaką drogę możemy pokonać w ciągu jednego dnia. Jeśli tego typu kwestia nie jest poruszona w dokumencie, warto dopytać się wypożyczalni aut, ponieważ często dochodzi do sytuacji, w której konieczne okaże się opłacenie dodatkowych odsetek za każdy dodatkowy kilometr.
Początkowy stan auta- zwróć na to uwagę
Kiedy decydujemy się na wypożyczenie danego pojazdu, powinniśmy wcześniej go dokładnie obejrzeć i zorientować się czy nie posiada żadnych uszkodzeń i defektów. Mogą to być chociażby rysy, otarcia, a także wiele innych usterek. Jeśli nie zwrócimy uwagi na ten element, wówczas usługodawca ma prawo uznać, że to podczas naszego użytkowania doszło do wszelkich awarii, a w takich przypadkach zostaniemy obciążeni kosztami naprawy. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi wtedy, gdy decydujemy się na wynajmowanie samochodu za granicą. Pamiętajmy o tym, że to od nas zależy czy zdecydujemy się na krótkoterminowy, czy długoterminowy wynajem auta. Teoretycznie zasady wypożyczenia są dość proste i jak najbardziej zrozumiałe, jednak w praktyce regularnie dochodzi do nieporozumień, związanych z nieuważnym czytaniem umowy. Pamiętajmy o tym, że istnieje możliwość zrobienia fotografii wszelkich uszkodzeń, aby mieć odpowiednie umowy i ewentualnie zabezpieczyć się przed próbą oszukania nas.
Uważaj na okazyjne ceny
Regularnie dochodzi do sytuacji, w których atrakcyjne ceny zachęcają nas do skorzystania z danych usług. Niestety w przypadku wypożyczalni aut, najniższa cena nie zawsze jest rozsądnym rozwiązaniem. Należy mieć świadomość i wziąć pod uwagę to, że bezpieczeństwo nie należy do najtańszych, dlatego jeśli oferta jest w sposób szczególny kusząca, z reguły nie mamy do czynienia z obejmowaniem ubezpieczeń OC i AC. Dodatkowo niższe ceny to często kwestia gorszego wyposażenia wewnątrz. Nie możemy się zdziwić, jeśli w takich sytuacjach dodatkowe udogodnienia, takie jak bagażnik, klimatyzacja czy fotelik dla dziecka, nie będą dostępne. Nie możemy jednak martwić się o stan techniczny pojazdu, bowiem w każdym przypadku musimy mieć do czynienia tylko i wyłącznie ze sprawnym czterokołowcem, w innym przypadku nie może zostać dopuszczony do jazdy po drodze.
Odpowiedni stan baku
W większości przypadków, kiedy decydujemy się na wynajęcie samochodu, wówczas otrzymujemy pojazd z pełnym bakiem. Większość wypożyczalni aut wymaga więc, aby w przypadku dokonywania zwrotów, bak również był pusty, w przeciwnym wypadku część kaucji może zostać potrącona, czego oczywiście wolelibyśmy uniknąć. Co prawda istnieją przypadki, że klient nie zawsze ma taki obowiązek, dlatego warto wcześniej dopytać się o szczegóły. Zdecydowanie najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest zatankowanie czterokołowca na własną rękę przed jego zwrotem, wówczas mamy pewność, że otrzymamy pełny zwrot kaucji, która w większości przypadków jest stosunkowo duża.