Najnowsza aktualizacja 26 czerwca 2019
Wykorzystywanie drewna do budowy domów staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. Z różnych technik budowlanych, największym zainteresowaniem cieszy się technologia montażu domów kanadyjskich. Jej głównymi zaletami są: szybkość budowy oraz atrakcyjna cena. Natomiast problem może stanowić znalezienie dobrej firmy budowlanej. Konstrukcja domów kanadyjskich wymaga precyzji, więc niezbędne jest zatrudnienie fachowców specjalizujących się w tej technologii. To jedyny sposób, aby uniknąć błędów i niedociągnięć, które w przypadku drewnianych domów, mogą mieć konsekwencje znacząco obniżające komfort mieszkania.
Jeśli decydujemy się na budowę domu kanadyjskiego, dobrym pomysłem jest poszerzenie horyzontów w zakresie podstawowych wymogów techniczno-montażowych, które muszą być przestrzegane, aby nasz dom nie był zagrożony powstawaniem pleśni na ścianach czy problemami z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w zimie.
Domy kanadyjskie – materiały budowlane
Głównym materiałem budowlanym domów kanadyjskich jest oczywiście drewno. Powinniśmy wybrać drewno certyfikowane, suszone komorowo, strugane z czterech stron. Tylko takie drewno ma odpowiedni stopień wilgotności (wilgotność elementów zewnętrznych nie powinna przekraczać 23%, a elementów wewnętrznych 18%). Ponadto drewno przeznaczone do budowy domu nie może mieć ścieżek owadzich ani korowiny. Natomiast wszelkiego rodzaju skrzywienia, pęknięcia czy sęki, muszą się mieścić w ścisłych normach. W innym przypadku drewno nie nadaje się do budowy domu. Wszelkie potrzebne informacje powinniśmy uzyskać w tartaku. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze sprawdzenie, czy wybrany tartak produkuje materiały na domy kanadyjskie.
Niekiedy, w konstrukcji domów kanadyjskich, wykorzystuje się również materiały drewnopochodne. Najczęściej znajdują się one w belkach dachu.
Podczas budowy domu kanadyjskiego należy również zwrócić uwagę na materiały ocieplające. Najczęściej stosowana jest wełna skalna lub szklana oraz folie ochronne, takie jak folia wiatroizolacyjna. Zewnętrzne ściany budynku muszą być dodatkowo chronione przed wilgocią, dlatego też stosuje się materiały takie, jak płyty wiórowe, gipsowo-wiórowe lub innego rodzaju wodoodporne sklejki. We wnętrzu domu stosuje się zabezpieczenie z folii paroizolacyjnej, która nie pozwala na przeniknięcie wilgoci do wnętrza ściany.
Najnowszą metodą izolacji dachu w domu kanadyjskim jest folia termiczna. Folia nie tylko jest jednym z najlepszych sposobów izolacja, ale jednocześnie może być wyjątkowo cienka (jej grubość może być mniejsza niż 2 cm).
Domy kanadyjskie – wentylacja
Jednym z kluczowych elementów, który musi zostać dokładnie przemyślany przez projektanta domu kanadyjskiego, jest sposób wyprowadzenia wilgoci z budynku. Drewno należy do materiałów wrażliwych na wilgoć, a wilgotna izolacja z wełny mineralnej, może stracić swoje właściwości. Sprawia to, że dobry system wentylacyjny jest niezbędny, aby dom mógł służyć mieszkańcom przez długie lata.
Wentylatory lub otwory wentylacyjne powinny znajdować się w całym domu, również blisko dachu. Cała przestrzeń w domu powinna być możliwa do przewietrzenia. Aby uzyskać taki efekt, warto już podczas projektowania domu, ustalić mniej więcej, jak chcemy, aby były rozmieszczone meble. To pozwoli na stworzenie najefektywniejszego systemu wentylacyjnego.
Dom kanadyjski – posadowienie
W przypadku domów kanadyjskich posadowienie powinno być na takiej wysokości, aby ściany nie były narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Jeśli budynek posiada izolacje z wełny albo styropianu, najlepiej, aby posadowienie od gruntu dzieliło co najmniej dwadzieścia centymetrów. Zapewni to najlepsze zabezpieczenie przed niskimi temperaturami.
Dom kanadyjski – dach i strop
Strop domu kanadyjskiego jest jednym z ważnych elementów izolacji akustycznej. Jednocześnie musi być tak zaprojektowany, aby radził sobie z przenoszeniem obciążenia związanego z poruszaniem się ludzi wewnątrz pomieszczeń.
Natomiast dach nie tylko chroni przed czynnikami atmosferycznymi, ale i stanowi izolacje cieplną oraz musi przyjmować obciążenie powstające na skutek oddziaływania wiatru i śniegu. Nie należy oszczędzać na materiałach budowlanych przeznaczonych na jego konstrukcje.
Dom kanadyjski – kontrola konstrukcji
Zanim fachowcy przystąpią do montażu domu, należy przeprowadzić badanie jakości wszystkich materiałów budowlanych. Kolejne etapy budowy porównuje się z projektem i na bieżąco kontroluje się zachowanie metalowych łączników (jeśli drewno pęka przez łącznik, należy go niezwłocznie wymienić na inny), jak i sprawdza, czy wszystkie elementy drewniane mają odpowiednie wymiary. W przypadku domów kanadyjskich, niewielka nieścisłość danej partii materiałów z planem, może spowodować późniejsze problemy z izolacją. Nie wolno tego ignorować.
Podsumowując, należy zwrócić uwagę na jakość materiałów, ich wymiary i ich zgodność z projektem oraz przeprowadzić kontrole kolejnych etapów robót i porównać je z dokumentacją techniczną.