Najnowsza aktualizacja 9 marca 2023
Sztukateria jako elegancje wykończenie ścian i sufitów – jak ją zaprojektować i komu zlecić montaż? Zastosowanie sztukaterii we wnętrzach jest jedną z tradycji architektonicznych wywodzących się ze starożytnej Grecji. Już w tych odległych czasach ludzie starali się, aby wnętrze ich domu było atrakcyjne. Wzorując się na eleganckich tradycjach barokowych wykończenia ścian i sufitów, można zastosować fantazyjne krzywizny i półkoliste kontury.
Pełna wdzięku sztukateria dodaje wyjątkowego akcentu w każdym wnętrzu. Jej montaż wykonywany jest najczęściej podczas prac remontowych, firma zajmuje się wykończeniem ścian i sufitów i podczas konsultacji z właścicielem mieszkania opracowuje projekt i realizuje montaż uzgodnionych elementów.
Sztukateria do ścian i sufitów – materiały
Montaż sztukaterii na ścianach i sufitach wymaga znajomości cech materiału i sposobu jego układania. Wynika to z konieczności prac wiążących się z właściwym przygotowaniem podłoża pod instalację. Jeśli nie posiadamy należytego doświadczenia, warto poprosić o pomoc specjalistę firmy remontowo-budowlane, przecież te elementy są reprezentacyjną częścią wnętrza i warto zadbać o ich bezbłędny wygląd. Jednym z kryteriów wyboru dekoru sztukatorskiego do dekoracji ścian jest materiał użyty do ich produkcji.
Współcześni producenci wykonują sztukaterię:
- Gipsową. Klasyczną sztukaterią są listwy gipsowe cechujące się naturalnością. Takie produkty poprawiają wygląd kominków, nisz czy narożników. Poszczególne elementy można wykorzystać do tworzenia płaskorzeźb i paneli.
- Styropianową. Produkty ze styropianu są najtańsze, dlatego często wybierane do zdobienia ścian i sufitów.
- Poliuretanową. Do tworzenia sztukaterii poliuretanowej włączone są nowoczesne technologie, dlatego są to produkty trwałe, odporne na działanie mechaniczne, lekkie, przyjazne dla środowiska i odporne na wilgoć.
Sztukateria z w/w materiałów zmienia puste ściany w bardzo atrakcyjne elementy pomieszczenia. Jednak najlepszy produkt montowany niedbale zniweczyć efekt końcowy. Dlatego warto skorzystać z oferty firmy realizującej profesjonalną usługę instalacji elementów sztukaterii.
Sztukateria jako elegancje wykończenie ścian i sufitów
Sztukateria od dawna jest materiałem wykończeniowym wykorzystywanym przez ekipy budowlane. Najczęściej są to listwy dekoracyjne montowane do ściany lub do sufitu, nadając wnętrzu wyjątkowego designu. Sztukateria jest stosowana w miejsce boazerii jako tania metoda zdobienie na przykład w stylu klasycznym, glamour, retro czy prowansalskim. Czy sztukateria może stanowić elegancje wykończenie ścian i sufitów we wnętrzu urządzonym w stylu nowoczesnym? Tak, to poszukiwane rozwiązanie, ponieważ sztukaterię można łączyć z welurowym narożnikiem czy też z subtelnym projektem łóżka. Takie produkty można kupić jako elementy gotowe w postaci listew styropianowych bądź też z pianki poliuretanowej.
Przy ich użyciu uda się stworzyć ciekawą aranżację wnętrza, wystarczy zastosować różne szerokości listew i różne wzory. Listwy styropianowe można pomalować farbą dzięki czemu będą imitować drewniane panele. Natomiast w stylu angielskim na sztukaterię składają się wąskie listwy przypodłogowe tworzące równe prostokąty na ścianie i szerokie listwy ułożone w połowie wysokości ściany. Ozdobne listwy ścienne mogą być gładkie lub posiadać drobne karby, ozdobią narożniki pomieszczenia i podzielą długie ściany w pożądanych proporcjach. Sztukaterie pięknie prezentują się we wnętrzach w stylu glamour, specjaliście tworzą fantazyjne wzory, ponieważ listwy posiadają motywy roślinne.
Czy zastosowanie sztukaterii gipsowej na suficie jest dobrym rozwiązaniem? Tak, sztukateria sufitowa w finezyjnie rozety z symetrycznym gzymsem są nietuzinkową wizytówką pomieszczenia. Zainstalowanie ornamentów na suficie powoduje, że nie jest już on mdłym elementem konstrukcji, ale staje się doskonale przemyślaną częścią wystroju.
Sztukateria ścian i sufitów – jak ją zaprojektować i komu zlecić montaż?
Wynajmując ekipę budowlaną już na etapie konsultacji należy uzgodnić projekt i montaż sztukaterii ściennej i sufitowej. To złożony proces składający się z przemyślanego planu i wprowadzeniu go w życie poprzez: cięcie, klejenie i ewentualne malowanie. Już podczas planowania specjaliści upewniają się, czy wybrane fragmenty sztukaterii pasują do siebie pod kątem stylu, rozmiaru i ornamentu. Bazując na doświadczeniu wybierają rozmiar fasety dopasowany do wielkości pokoju i wysokości sufitu. Sztukateria gipsowa montowana na ścianie składa się głównie z nisz, gzymsów, niewielkich elementów ozdobnych i paneli ściennych 3D. To niezwykle efektowne produkty oddające dawne style architektoniczne. Jest to materiał najtrudniejszy do opracowania.
Montaż sztukaterii obejmuje takie prace jak:
- Instalowanie listew gzymsowych, maskownic karnisza.
- Tworzenie ram, pasów biodrowych.
- Instalowanie cokołów przypodłogowych.
- Montaż rozet sufitowych.
- Montaż łuków drzwiowych, listew sufitowych po łuku
Podczas swojej pracy ekipa budowlana miała okazję tworzyć aranżacje pomieszczeń wykorzystując sprawdzone rozwiązania. Montaż sztukaterii jest bardzo ważnym etapem wykonania remontu całego mieszkania, z tego powodu trzeba go powierzyć jedynie doświadczonym fachowcom, zadbają oni o zgodność z projektem i bardzo dokładnie wykonają swoją pracę. Można mieć pewność, że uzyskany rezultat w postaci eleganckiego wykończenie ścian i sufitów będzie zgodny z założeniami.