Przeszczep włosów – fakty i mity

Najnowsza aktualizacja 1 września 2022

Łysienie to jeden z najważniejszych problemów cywilizacyjnych w XXI wieku. Dotyka on nie tylko mężczyzn, ale także coraz częściej kobiety. Mężczyźni jednak coraz częściej muszą zwalczać łysienie. Warto wiedzieć, że współczesna medycyna daje nam ogromną liczbę możliwości na walkę z łysieniem, dzięki którym staje się ono całkowicie zniwelowane. Przeszczep włosów wykonywany w oparciu o najnowsze metody jest bardzo skuteczny a jednocześnie mało inwazyjny. Oto najważniejsze fakty i mity na temat przeszczepu włosów. 

 

Przeszczep włosów – na czym dokładnie polega?

Przeszczep włosów jest zabiegiem polegającym na pobraniu mieszków włosowych w okolicach potylicy. Następnie włosy te są przeszczepiane w inne miejsce na ciele. Mowa tutaj o skórze głowy, klatce piersiowej, brodzie czy rzęsach. Transplantacja jest niezwykle wydajnym sposobem na zagęszczanie włosów na trwałe oraz rezygnację ze sztucznych zamienników takich jak treski, peruki, tupeciki i tak dalej. Zabieg przeszczepu włosów może być wykonywany u osób zmagających się z różnymi rodzajami łysienia, np. łysienia androgenowego, bliznowaciejącego oraz przy łysieniu żeńskim. 

Przeszczep włosów przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu zabieg jest w stu procentach bezbolesny. Po wykonaniu przeszczepu włosów bez żadnych komplikacji można powrócić do wykonywania swoich codziennych zajęć. Gojenie się ran po wykonanym przeszczepie włosów trwa około przez 7-14 dni. Efekty wykonanej transplantacji włosów są trwałe i powodują, że włosy wyglądają na zagęszczone. 

 

Kto może zdecydować się na przeszczep włosów? 

Przeszczep włosów nie jest takim zabiegiem, który można wykonać u każdego pacjenta. Najważniejsze przeciwwskazania to choroby, takie jak cukrzyca, nowotwór oraz szereg chorób układu sercowo -naczyniowego. Ponadto, przeszczepu włosów nie wolno przeprowadzać u osób, które zmagają się z łysieniem plackowatym bądź mających tendencję do tworzenia się bliznowców oraz mających aktywne stany zapalne na skórze głowy. U wszystkich innych pacjentów nie zmagających się z takimi dolegliwościami, nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, aby zdecydować się na przeszczep włosów. 


Czy przeszczep włosów można zrealizować wyłącznie u mężczyzn? Wielu ekspertów wskazuje, iż jest to mit, który był rozpowszechniany przez bardzo wiele lat. Okazuje się jednak, iż nie ma to zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Opinia, która pokutowała do tej pory wynikała wyłącznie z powierzchownych obserwacji, że to mężczyźni łysieją najczęściej, dlatego zabieg ten można wykonać tylko u nich. U kobiet przeszczep włosów również daje niezwykle skuteczne rezultaty.

 

Na czym polega przeszczep włosów?

Wśród najczęstszych pytań pojawiających się wśród osób zainteresowanych przeprowadzeniem przeszczepu włosów, pojawia się takie, które dotyczy przyjmowania się mieszków włosowych. Czy jest ryzyko, iż się one nie przyjmą? Podczas wykonywania przeszczepu włosów przeszczepiana jest tkanka własna pacjenta, dlatego nie ma ryzyka odrzutu. Jest kilka powodów, przez które przeszczepione włosy mogą jednak nie urosnąć. 

Włosy nie przyjmą się, gdy tkanka mieszek włosowych przechowywana jest w złych warunkach poza skórą pacjenta – dotyczy to czasu od pobrania do wszczepiania w skórę. Następny powód dla nieprzyjęcia się przeszczepionych włosów, to czas trwania zabiegu. W przypadku, gdy przeszczep włosów trwa zbyt długo, to mieszki mogą obumierać. Następna kwestia sprawiająca, iż przeszczep się nie przyjmie, jest uszkodzenie fizyczne mieszka włosowego w trakcie preparowania bądź wszczepienia. Specjaliści udowodnili, że najbezpieczniejszym narzędziem służącym do wszczepiania mieszków włosowych są implantery. Niestety, w chwili obecnej w dalszym ciągu w klinikach polskich mieszki są wszczepiane przez techników przy użyciu pęsety. 

 

Czy po przeszczepie są widoczne blizny? 

Przeszczep włosów to zabieg, który nierozerwalnie wiąże się również z powstawaniem blizn. Nowoczesne metody przeprowadzania przeszczepu włosów są na tyle nieinwazyjne, że blizny po zabiegu są tak naprawdę niewidoczne gołym okiem. Trzeba wiedzieć, że nie jest już konieczne godzenie się na bardzo dużą bliznę, która może pozostać po zabiegu metodą FUT. W takich zabiegach do pobrania mieszków wycina się duży płat skóry. 

Bardzo nowoczesna, innowacyjna metoda FUE pozostawia mniejsze blizny a jednocześnie zostawia bardzo małe blizny. Przeprowadza się ją manualnie bądź przy użyciu zmotoryzowanego robota. Polega to na pobieraniu i przeszczepianiu pojedynczych mieszków włosowych. Nie ma wówczas konieczności wykorzystania skalpela. Doświadczony chirurg będzie mógł przeprowadzić cały zabieg w taki sposób, że żadne blizny nie będą widoczne dla ludzkiego oka. 

Dobrze wykonany przeszczep włosów nie jest w ogóle dostrzegalny. Jeśli spotkamy kogoś na ulicy i zaobserwujemy u niego nienaturalnie wyglądające włosy, wówczas możemy mieć pewność, iż wówczas zabieg został wykonany w sposób nieprawidłowy przez niedoświadczonego, początkującego lekarza specjalistę bądź gdy zabieg zrealizowano wiele lat temu.