Najnowsza aktualizacja 12 września 2022
Pomoc detektywa – w kontaktach międzyludzkich brakuje zaufania. Podejrzliwość, nieuczciwe zachowania najbliższych lub współpracowników, brak możliwości porozumienia się, przestępstwa gospodarcze, zaginięcia skłaniają ludzi do skorzystania z pomocy detektywów.
Trudne dla klienta sprawy wymagają odpowiedniego podejścia do rozwiązania problemu, delikatności, dyskrecji i wrażliwości na emocje klienta. Usługi detektywistyczne warto powierzyć doświadczonym detektywom posiadającym licencję i mającym na swoim zawodowym koncie, wiele pomyślnie zakończonych spraw.
Prawo o usługach detektywistycznych
Agencje detektywistyczne zaczęły powstawać w Polsce na masową skalę po 2000 roku. Usługi detektywistyczne są działalnością gospodarczą prowadzoną przez biuro, firmę lub agencję detektywistyczną. Zawód detektywa jest uregulowany prawnie. Zakres działań i obowiązków detektywa określa ustawa z dnia „Ustawa o usługach detektywistycznych” z dnia 6 lipca 2001 roku. Znajdują się w niej również normy prawne dotyczące uzyskiwania uprawnień detektywistycznych. Ustawa definiuje usługi detektywistyczne jako czynności polegające na zdobywaniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji, które były przedmiotem umowy pomiędzy biurem detektywistycznym a zleceniodawcą. Przekazywane informacje mogą dotyczyć osób, przedmiotów i zdarzeń. Warunkiem przekazania informacji przez detektywa dla klienta jest to, że informacje nie mogą dotyczyć kwestii zastrzeżonych dla organów i instytucji państwowych. Usługi detektywistyczne mogą być wykonane dla osób indywidualnych, przedsiębiorców, instytucji, np.: stowarzyszeń, fundacji. Z usług detektywistycznych nie mogą skorzystać organy prowadzące postępowania karne i skarbowe, np.: sądy powszechne i wojskowe, Sąd Najwyższy, prokuratura, w tym Prokurator Generalny i Prokurator Krajowy oraz ich zastępcy, Trybunał Stanu, policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, urzędy skarbowe, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, inspekcja handlowa oraz sanitarna, a także Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Biura detektywistyczne działają na podstawie wpisu do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Detektywi muszą posiadać licencję.
Interes zleceniodawcy
Biura detektywistyczne współpracują z kancelariami prawniczymi, dzięki temu zapewniają pełną obsługę danej sprawy, łącznie z pozwem sądowym i reprezentacją w sądzie. Renomowane agencje detektywistyczne, jeszcze przed podjęciem sprawy, oferują przyszłym zleceniodawcom darmowe konsultacje, podczas których przedstawiają sposoby na rozwiązanie problemu i proponują najlepsze w danej sytuacji usługi detektywistyczne. Podpisanie umowy z klientem rozpoczyna pracę detektywa. Priorytetem agencji detektywistycznej jest dostarczenie klientowi wiarygodnych informacji gotowych do wykorzystania w sądzie lub podczas negocjacji biznesowych. Pracę detektywów cechuje profesjonalizm, znajomość psychologii, zwłaszcza ludzkich zachowań oraz najwyższy poziom zaangażowania w pomoc zleceniodawcom. Po przyjęciu sprawy detektyw tworzy strategię, realizuje ją, analizuje zdobyty materiał i przedstawia klientowi wynik swoich działań w postaci raportu. Usługi detektywistyczne wymagają zrozumienia potrzeb klienta i dopasowania odpowiednich działań.
Rozliczenie pracy detektywa
Podstawą rozliczenia usług detektywistycznych jest stawka za godzinę. Stosuje się ją przy zleceniach, kiedy można określić czas realizacji. Jest korzystna przy krótkotrwałych zleceniach, do kilkunastu godzin. Jeżeli nie da się określić dokładnego czasu wykonania zlecenia, to detektyw przedstawia konkretną kwotę. Minimalna stawka, przy której można zagwarantować najwyższą jakość usług detektywistycznych to sto złotych. Średnia stawka za godzinę podawana przez dobre biura detektywistyczne to 150 zł. W miastach wojewódzkich stawki za usługi detektywistyczne są wyższe i rozpoczynają się od 200 zł. Rozliczenia ryczałtowe oznaczają, że klient płaci z góry za wykonanie usługi, niezależnie od czasu jej trwania. Najczęściej cena zależy od skomplikowania sprawy. Z każdego zlecenia agencja detektywistyczna przygotowuje raport, który przedstawia klientowi. W części biur nie płaci się za pierwsze spotkanie, inne biura biorą opłaty nawet za konsultację. Na stronach internetowych znajduje się informacja, czy biuro pobiera opłaty za konsultację. Zdarzają się detektywi oczekujący zaliczki przed wystawieniem dokładnej faktury, a nawet przed podpisaniem umowy. Renomowane biura detektywistyczne, posiadające dobrą opinię wśród klientów zaczynają pobieranie opłat za swoją pracę dopiero po podpisaniu umowy. Przy wyborze detektywa cena nie powinna być głównym kryterium wyboru.
Praca detektywa wymaga stosowania profesjonalnego sprzętu i poświęcenia wielu godzin, a nawet dni na realizację jednej usługi detektywistycznej. Dlatego niska cena nie jest czynnikiem zachęcającym. Może świadczyć o braku profesjonalnego podejścia do powierzonych spraw i nie gwarantuje najwyższej jakości usługi detektywistycznej.