Najnowsza aktualizacja 31 lipca 2024
Zakup swojego własnego “M” to jedna z najważniejszych inwestycji podjętych w całym życiu. Od niej zależy przyszły komfort nasz i naszych dzieci. Aby zakup mieszkania od dewelopera przebiegł po naszej myśli, musimy przestrzegać kilku istotnych zasad. Wówczas w naszej transakcji nie pojawią się żadne komplikacje. Oto najważniejsze wskazówki, o których powinny pamiętać wszystkie osoby planujące zakup mieszkania na rynku pierwotnym.
Sprzedaż mieszkań – statystyki
Jak pokazują statystyki za pierwsze trzy kwartały roku 2017, sprzedaż nowych mieszkań względem poprzedniego roku wzrosła o 25%. Popyt na nowe mieszkania od deweloperów nie maleje, a wręcz przeciwnie, nieustannie rośnie. Każdy dobry deweloper robi, co może, aby zaspokoić oczekiwania i potrzeby swoich klientów. Jak kupujący mają poradzić sobie w takim natłoku zróżnicowanych ofert od deweloperów? Wytrawni inwestorzy, którzy mieszkania od deweloperów kupowali już nie raz, poradzą sobie bez żadnego problemu. Ci klienci, którzy mieszkanie od dewelopera nabywają po raz pierwszy, mogą mieć wiele problemów i wątpliwości z tym związanych.
Lokalizacja to jeden z priorytetów
Jednym z priorytetów, na który zawsze należy zwracać uwagę, jest lokalizacja danej inwestycji. Należy na nią zwracać uwagę w pierwszej kolejności, podobnie jak na cenę. Lokalizacja ma wielkie znaczenie dla przyszłego komfortu życia. W bardzo duży sposób wpływa również na poziom bezpieczeństwa oraz czas, jaki będzie trzeba poświęcać na organizowanie codziennych dojazdów do szkoły czy pracy.
Każdy, kto kupuje mieszkanie od dewelopera powinien jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż zakup mieszkania to inwestycja na bardzo wiele lat. Aktualny stan danej okolicy w przeciągu kilkunastu lat może się zmienić diametralnie – mowa tutaj o stanie okolicy, dróg dojazdowych i wielu innych kwestiach. Nie trzeba się jednak martwić, ponieważ ustawa deweloperska pomaga w tej kwestii klientom deweloperów. Ustawa deweloperska wskazuje, że każdy deweloper, który sprzedaje nowe mieszkanie, jest zobowiązany do tego, aby przygotować tak zwany prospekt informacyjny. Muszą w nim znaleźć się szczegółowe i wyczerpujące informacje o wszystkich inwestycjach zaplanowanych w promieniu kilometra od budowanego mieszkania. Wśród takich inwestycji wymienia się budowę dróg czy torów kolejowych, oczyszczalni ścieków oraz wielu innych obiektów, które bardzo mocno mogą wpływać na obniżenie standardu życia w danej okolicy. Zalecamy jednak, aby we własnym zakresie przeprowadzić również dodatkowe śledztwo. W tym celu należy zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przez radę gminy.
Dokładna weryfikacja dewelopera
Mimo tego, iż ustawa deweloperska oraz rachunki powiernicze mają za zadanie zniwelować ryzyko utraty pieniędzy przez klienta firmy deweloperskiej, to mimo tego zdrowia straconego w związku ze stresem powstałym na skutek upadku dewelopera nikt nam nie przywróci. Nawet, jeśli w przypadku bankructwa dewelopera uda nam się odzyskać pieniądze, to i tak w dalszym ciągu nie będziemy posiadali upragnionego mieszkania.
Z tego względu przed zakupem mieszkania od jakiegokolwiek dewelopera należy bardzo dokładnie go zweryfikować. Jest to jeden z podstawowych kroków, o którym nie wolno zapominać. Warto wiedzieć, że spółki notowane na giełdzie są zobowiązane do publikowania raportów, zaś ich sytuację nieustannie analizują oraz komentują wszyscy uczestnicy rynku giełdowego.
Wyniki finansowe dewelopera to nie jedyna kwestia, na którą koniecznie należy zwracać uwagę. Oprócz tego, trzeba również dokładnie sprawdzić, jakie inwestycje zrealizował już w przeszłości konkretny deweloper. Jeśli kontrolujemy jakość bloku wybudowanego kilka lat wcześniej, uda nam się uzyskać odpowiedź na pytanie, czy dany deweloper może być godzien naszego zaufania. Bardzo pomocna może także okazać się rozmowa z mieszkańcami nieruchomości wybudowanych w poprzednich latach przez dewelopera.
Co kupujesz, czyli weryfikacja ksiąg wieczystych
Każda osoba kupująca mieszkanie musi również sprawdzić dokładnie informacje na temat gruntu, na którym ma być postawione dane osiedle. Takie informacje można odszukać w księdze wieczystej. Warto wiedzieć, że aby zajrzeć do księgi wieczystej, wcale nie trzeba jechać do sądu. Wystarczy nam komputer ze stałym dostępem do internetu. W przypadku, gdy deweloper jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym działki, to bardzo dobrze. W księdze wieczystej można również dowiedzieć się, czy dana działka bądź budynek nie ma służebności bądź hipoteki. W takim wypadku lepiej zrezygnować z kupowania mieszkania u takiego dewelopera.
Rachunek powierniczy to gwarancja bezpieczeństwa
W chwili obecnej zdecydowana większość inwestycji objęta jest obowiązkowo rachunkiem powierniczym. Co daje nam ten rodzaj zabezpieczenia? Bardzo wiele. Jest to specjalny typ rachunku bankowego, na który kupujący musi wpłacić pieniądze. Jego cechą charakterystyczną jest jednak fakt, iż pieniądze z tego rachunku trafiają do dewelopera powoli, w miarę postępów na placu budowy.