Hale namiotowe – poznaj ich rodzaje i funkcje

Najnowsza aktualizacja 13 sierpnia 2021

Hale namiotowe są coraz bardziej popularne na rynku, ponieważ można je szybko zmontować i zdemontować. Istnieją różne modele, które różnią się wielkością, budową i przeznaczeniem. Dużą zaletą hal namiotowych jest modułowa konstrukcja, która daje rozległe możliwości rozbudowywania. Dzielimy je na: tradycyjne, pneumatyczne i magazynowe. Które modele wybrać, aby należycie spełniały swoją funkcję?

Hale o konstrukcji aluminiowej

Hale aluminiowe odznaczają się lekką wagą i jednocześnie wytrzymałą konstrukcją. Dzięki temu można je łatwo wybudować w dowolnym miejscu, na równym terenie. Poza tym aluminiowa konstrukcja jest wytrzymała na korozję, dzięki czemu mogą stać nawet w najbardziej szkodliwych warunkach. Ze względu na małą wagę, często są wykorzystywane do imprez masowych, ponieważ można je szybko zmontować i zdemontować oraz przetransportować. 

Hale o konstrukcji stalowej

Hale o stalowej konstrukcji najczęściej wykonane są ze stali odpornej na korozję, która jest dodatkowo zabezpieczona powłoką ochronną z farby, lakieru lub cynku. Ich szkielet jest o wiele bardziej wytrzymały niż aluminiowy, dlatego mogą być stosowane przez cały rok, bez obawy o uszkodzenie, np. w wyniku wiatru lub nadmiaru śniegu. Można zamontować w nich opcję podgrzewania dachu, dzięki czemu znakomicie zastępują murowane magazyny nawet zimą. 

Hale namiotowe tradycyjne

 Hale namiotowe tradycyjne cieszą się dużą popularnością ze względu na rozległe możliwości i łatwość zastosowania. Dzięki modułowej budowie można je szybko zmontować i zdemontować w dowolnym miejscu. W przeciwieństwie do tradycyjnych zabudowań nie potrzebujemy na ich budowę pozwolenia. Dużą zaletą hal tradycyjnych jest możliwość ich rozbudowy, którą ogranicza jedynie przestrzeń przeznaczona do zagospodarowania. Na rynku dostępne są konstrukcje o różnych wielkościach i kształtach. Kolejną zaletą jest opcja dodatkowego wyposażenia w elementy dekoracyjne – w zależności od potrzeb. Hale namiotowe tradycyjne często znajdują zastosowanie na eventach, targach, a nawet w uroczystościach weselnych lub ślubnych, które zyskują coraz większą popularność. Wizualnie są lekkie i delikatne, ale w praktyce ich konstrukcja jest solidna i zapewnia schronienie przed silnym wiatrem, deszczem, mrozem, śniegiem lub innymi czynnikami zewnętrznymi. Materiały są dobierane odpowiednio do wymiarów hali, dzięki czemu tworzą solidną i bezpieczną konstrukcję.

Zobacz również:

 

Hale magazynowe

Hale namiotowe magazynowe cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów, którzy cenią czas. Łatwy i szybki montaż konstrukcji halowych sprawia, że często zastępują murowane magazyny, na budowę których trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenia. Kolejną cenioną zaletą jest niski koszty ,,wybudowania” hal namiotowych. Inwestycja w tym przypadku jest nieporównywalnie niższa niż koszty budowy hal murowanych. W szczególności hale namiotowe magazynowe znajdują zastosowanie u przedsiębiorców, dla których kluczową rolę pełni czas. Poza tym wiele firm wykorzystuje tego typu konstrukcje namiotowe sezonowo, np. do sprzedaży produktów wyłącznie w sezonie letnim. A zimą, gdy ruch zamiera, nie muszą ponosić kosztów związanych z utrzymaniem. Poza tym w razie potrzeby konstrukcja może być szybko przestawienie w inne miejsce, co jest kolejnym plusem. Zarówno w halach magazynowych, jak i tradycyjnych można zamontować specjalne promienniki, które ogrzewają powietrze.To zapewnia komfort przebywania w ich wnętrzach  nawet w okresach mrozu. Jakie są najbardziej popularne modele hal namiotowych?

Hale namiotowe pneumatyczne

Te rodzaj różni się od tradycyjnych i magazynowych hal, ponieważ posiada specjalny system, który wypełnia poszycie powietrzem. Takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie pożądanej temperatury wewnątrz hali oraz zapewnia wysoki komfort podczas przebywania wewnątrz. Dlatego często są wykorzystywane w porze zimowej do różnego rodzaju eventów. Poszycie wykonane w ten sposób chroni przed mrozem i zapewnia ciepło wewnątrz, nawet przy mocno ujemnych temperaturach panujących na zewnątrz. Kolejną zaletą hal namiotowych pneumatycznych jest również utrzymywanie optymalnej temperatury podczas letnich upałów. Materiały poszycia są odporne na działanie wysokiej temperatury, dzięki czemu są bezpieczne dla osób przebywających wewnątrz oraz przechowywanych w nich rzeczy. Materiały te są świetnymi izolatorami, które chronią przed zimnym powietrzem podczas mrozów, a w lato zatrzymują gorące promienie słoneczne. Te cechy sprawiają, że hale pneumatyczne są wykorzystywane do różnego rodzaju imprez masowych, w letnich lub zimowych warunkach, podczas których wymagane jest uzyskanie optymalnej temperatury. 

Istnieją różne typy  hal namiotowych, ale wymienione modele są najbardziej popularne. Przed zakupem warto zastanowić się, jaką rolę ma spełniać dany rodzaj hali. Do przeznaczenia całorocznego warto wybrać model z konstrukcją, która wytrzyma naprężenia związane z ciężarem gromadzącego się na dachu śniegu oraz silnymi podmuchami wiatru. Niskie koszty inwestycji związane z zakupem hal namiotowych sprawiają, że są coraz bardziej popularne w różnych branżach. Podczas planowania umiejscowienia hali należy wziąć pod uwagę opcję jej rozbudowy.