Najnowsza aktualizacja 11 września 2020
Chociaż w Polsce podologia nie jest jeszcze równie popularna co na Zachodzie, to rośnie liczba osób zainteresowanych zabiegami leczącymi schorzenia stóp. Wykwalifikowanych podolog powinien posiadać nie tylko wiedzę za zakresu ortopedii i dermatologii, ale również chirurgii, kosmetologii oraz diabetologii. Jak widać, zawód podologa jest wymagający pod względem ilości niezbędnych umiejętności. Mimo to obecnie nie jest on regulowany przez prawo https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/konsultacja-podologiczna/. Tak więc praktycznie każdy zabieg dotyczący stóp można zakwalifikować jako zabieg podologiczny. Nadpotliwość, grzybica, reumatoidalne zapalenie stawów – każdy z tych problemów jest wystarczającym powodem, aby udać się do gabinetu podologicznego.
Metody pracy wykorzystywane przez podologów
Podolodzy muszą być w stanie samodzielnie przeprowadzić rozpoznanie podologiczne oraz ustalić prawidłową diagnozę dla swojego pacjenta. Niezbędne jest także udokumentowanie jego danych. Poradnictwo ogólne oraz indywidualne to kolejne z metod używanych przez podologów. W ramach takiego poradnictwa z zakresu podologii lekarz może poradzić swojemu pacjentowi niektóre z metod pozwalających skutecznie zredukować dolegliwości. Chodzi na przykład o korzystanie z ortopedycznych materiałów odciążających albo dopasowanego obuwia. W razie zespołu stopy cukrzycowej wskazane jest przeprowadzenie dokładnej kontroli stóp. Istotnym elementem podologii http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/ jest profilaktyka zespołu stopy cukrzycowej oraz tak zwanym screeningu pod diabetologicznym. W jego ramach podolog zbada status dermatologiczny, ruchowy i naczyniowy stóp swojego pacjenta. Oprócz tego sprawdzi ich wrażliwość neurologiczną. W przypadku wkręcających się lub wrastających paznokci wskazane może być zastosowanie klamer ortonyksyjnych. Za ich pomocą możliwa jest korekta nieprawidłowo rosnącego paznokcia.
Kiedy należy udać się do lekarza podologa?
Jeśli doświadczamy neuralgii Mortona, ostrogi piętowej, palców młotkowatych, krogulczych, czy też bolesnych paluchów to wizyta w gabinecie podologa jest dobrym pomysłem. Może on zastosować tak zwany taping podologiczny. Jest to wysoce skuteczne metoda, która pozwoli mu rozwiązać problemy dotykające nasze stopy. W przypadku brodawek, pękających pięt, modzeli albo nadpotliwości podolog będzie musiał pozbyć się nadmiernie rogowaciejącego naskórka. Nadpotliwość można także leczyć przy pomocy jonofrezy wodnej. Z kolei kąpiele metodą Schiele mogą wyleczyć wiele z chorób zaburzenia rogowacenia. Chociaż podologia zajmuje się przede wszystkim leczeniem dolegliwości stóp, lekarze nie powinni zapominać o ogólnym samopoczuciu swoich pacjentów. Do jego poprawy używane są specjalne masaże lecznicze. W ramach podologii stosuje się ochronne opatrunki medyczne, odciążające ortezy korygujące, jak również protezy paznokciowe. Ortezy mogą być wykonane z silikonu i muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Z kolei protetyka paznokcia jest konieczna w przypadku braków w płytce paznokciowej.
Przebieg typowej wizyty w gabinecie podologa
Pierwsze to zrobi podolog http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/obciecie-paznokci/, to przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Szczególnie istotne są informacje dotyczące przebytych kontuzji oraz trybu życia. W niektórych przypadkach ta wiedza w zupełności wystarczy do postawienia właściwej diagnozy. W przeciwnym razie przechodzi się do badania podobaroskopem – nagie stopy pacjenta są skanowane przez specjalną matę. Obraz zostanie przesłany do komputera i lekarz może z niego wyczytać sposób rozmieszczenia ciężaru ciała na każdą stopę. Podobaroskop pozwala także stworzyć wzór chodu badanego pacjenta oraz sposób stawiania kroków. Chodzi mianowicie o to, czy są one stawiane równomiernie. Na sam koniec pozostają badania manualne. Podolog testuje ruchomość stawów oraz sprawdza ustawienie miednicy. Oprócz tego weryfikowany jest stan pacjenta pod względem występowania zaburzeń w układzie mięśniowym. Na koniec wizyty w gabinecie specjalisty podologii podejmie on decyzję, jakie działania podjąć, aby zwalczyć dolegliwości stopy, z którymi boryka się pacjent.
Bolesne zniekształcenia stopy wymagające pomocy podologa
Palce młotkowate są doskonałym przykładem schorzenia stóp, które wymaga pomocy ze strony osoby z umiejętnościami i wiedza z zakresu podologii. Najdłuższy palec stopy jest zagięty w kierunku podeszwowym w stawie międzypaliczkowym bliższym. Przykurcz zgięciowy występuje w dwóch formach – utrwalonej oraz korektywnej. W tym pierwszym przypadku nie ma możliwości wyprostowania zgiętego palca. Korektywny przykurcz może zostać wyprostowany przy użyciu naszej ręki https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/palce-mloteczkowate/. Palce młotkowate są najczęściej spowodowane przez długotrwałe noszenie zbyt ciasnego obuwia. Z tego względu kobiety noszące buty na wysokich obcasach są szczególnie narażone na tego typu dolegliwości. Aby pozbyć się tego schorzenia, trzeba przede wszystkim używać obuwia dopasowanego do naszego stóp. Przydatne mogą być specjalne ortezy albo osłony z miękkiego tworzywa. Ich zadaniem jest zabezpieczenie okolicy grzbietowej stawu międzypaliczkowego bliższego. Ewentualnie można postawić na wkładki ortopedyczne odciążające głowę kości śródstopia.