Najnowsza aktualizacja 12 stycznia 2023
Co oznacza ortodonta – stomatolog specjalizujący się w profilaktyce i leczeniu wad zgryzu oraz wad szczęki. Istnieje błędne przekonanie, że jeśli twoje zęby nie bolą i nie mają ubytków, nie potrzebujesz wizyty u ortodonty. Podczas gdy wiele osób już rozumie znaczenie i skuteczność badań profilaktycznych, istnieje cenniejszy aspekt stomatologii, który można umieścić w sercu zdrowia zębów. Na tym polega ortodoncja.
U 80% ludzi ząb mądrości, czyli ósmy ząb, wymaga usunięcia. Często osoby cierpiące na zęby mądrości doświadczają różnego rodzaju bólów, przygryzania policzków podczas jedzenia lub mówienia, dyskomfortu i poczucia „źle”. Zęby mądrości mogą częściowo wyrzynać się i wywierać nacisk na sąsiednie zęby. Chore zęby i nieprawidłowy zgryz mogą utrudniać przeżuwanie pokarmu i powodować uszkodzenie całego przewodu pokarmowego. Niewłaściwe rozłożenie obciążeń żucia może prowadzić do starcia zębów, problemów mięśniowych, asymetrii twarzy, upośledzenia mowy, problemów z kręgosłupem szyjnym i innych. Wiele powszechnych problemów zależy w dużej mierze od położenia zębów i głowy TMJ.
Najczęstsze problemy, które korygują ortodonci to:
- Wada klina. Szkliwo w pobliżu dziąseł jest zniszczone, a korzenie zębów są odsłonięte. Nieprawidłowe ustawienie może spowodować nadmierne obciążenie zębów i uszkodzenie szkliwa. Mogą wystąpić reakcje na gorące lub zimne potrawy, krwawienie dziąseł itp.
- Silne ścieranie zębów. Zauważysz, że zęby stają się różnej wysokości.
- Ból mięśni szczęki lub stawów. Zbyt mocne zaciskanie zębów może powodować ból przypominający ból głowy.
- Nieprawidłowy zgryz. Częsty problem z wieloma indywidualnymi przyczynami.
Co robi ortodonta?
Ortodonci najpierw przywracają funkcję, a dopiero potem zajmują się kwestiami kosmetycznymi. Funkcjonalność oznacza, że możesz się uśmiechać i żuć, nie martwiąc się o to, co może pójść nie tak. Twoje zęby są łatwe do czyszczenia, ponieważ stoją prosto, a wszystkie powierzchnie są widoczne. Po odpowiednim leczeniu przez ortodontę wszelkie dalsze leczenie może obejmować jedynie badania profilaktyczne.
Ortodonci często postrzegani są jako rozwiązanie pojedynczego, poważnego problemu. Ale prawdziwym zadaniem nowoczesnego gabinetu dentystycznego jest upewnienie się, że Twoje zęby są w dobrym stanie. Zamiast więc regularnie przychodzić na leczenie doraźne, możesz udać się do ortodonty, który doprowadzi Twoje zęby do perfekcji.
Wszystko zaczyna się od dokładnej diagnozy i ustalenia przyczyny problemu. Dowiedz się, skąd się bierze, co go powoduje i jak powstał. Wykorzystujemy pełen zestaw procedur diagnostycznych: tomografię komputerową, odlewy gipsowe, analizę ruchu żuchwy itp., aby opracować kompleksowy plan leczenia, który obejmuje nie tylko leczenie ortodontyczne, ale również badanie przez higienistkę stomatologiczną oraz leczenie przez lekarza rodzinnego lub chirurga Zaleca się stosowanie tego podejścia jako właściwego przygotowania do leczenia ortodontycznego w celu uzyskania idealnego stanu uzębienia. Będziesz mógł otrzymać kompleksowe profesjonalne porady od każdego polecanego specjalisty.
Najpierw ortodonta upewnia się, że szczęka może się normalnie poruszać. Ruch ten musi następnie zostać zakotwiczony i ustabilizowany, co jest kluczem do sukcesu. W ten sposób uzyskujemy najbardziej prawidłowy zgryz (zgryz techniczny) zębów. Po uzyskaniu optymalnego zgryzu tylnych zębów żujących rozpoczyna się praca nad estetyką uśmiechu. Uzyskaliśmy prawidłowe położenie górnych i środkowych zębów oraz położenie górnej wargi. Spłaszczone zęby środkowe mogą powodować cofanie się ust, podczas gdy mocne wysunięte do przodu zęby mogą pogarszać estetykę i funkcję twarzy.
Dlatego ortodonta rozwiązuje głównie cztery zadania:
- prawidłowe położenie szczęki;
- prawidłowy ruch żuchwy – zależy to od prawidłowego ułożenia główki żuchwy w stawie;
- najbardziej prawidłowe zamknięcie zęba grupy żującej;
- prawidłowe ustawienie zębów centralnych zapewnia estetyczne podparcie twarzy.
Do korekcji ortodonci stosują szyny ortodontyczne, szynoterapię, różnego rodzaju aparaty ortodontyczne, terapię aligner (która jest innowacyjną metodą leczenia ortodontycznego) – przezroczyste nakładki do korekcji zgryzu. Jeśli pacjent zastosuje się do naszych zaleceń i kolejności kroków, średni czas trwania takiego leczenia to półtora roku. Wszystko zależy od ciężkości choroby, odchyleń od ideału i wieku.
Opracowując plan leczenia, ortodonta wyjaśnia konieczność każdego zabiegu, nie tylko pozytywne aspekty, ale także ewentualne negatywne konsekwencje braku działań. Podczas wizyty omawiany jest każdy kolejny krok i pacjent wie, że po półtora miesiąca lub miesiącu ortodonta spotka się z nim i przeprowadzi dalsze niezbędne zabiegi.
Jak często powinieneś odwiedzać swojego ortodontę?
Zaleca się wizytę u ortodonty w wieku 4-5 lat, kiedy zęby jeszcze się zmieniają. Problemy są łatwiejsze do wykrycia na wczesnym etapie. Dzięki takiemu podejściu leczenie stomatologiczne jest łatwiejsze i skuteczniejsze niż się wydaje. Oczywiście 30 czy 40 lat jest ok, ale o zęby najlepiej dbać już od najmłodszych lat. Im szybciej trafisz do ortodonty, tym łatwiejsze i prostsze będzie leczenie.