Najnowsza aktualizacja 30 stycznia 2023
Wszystkie schody czy też balkony, jakie znajdą się w projekcie architektonicznym, muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia pod postacią poręczy czy balustrad. Co ważne, muszą one się dobrze prezentować i pasować stylistycznie do panującej aranżacji.
Balustrada stalowa – czemu jest niezbędna?
Balustrada ma przede wszystkim za zadaniem zabezpieczyć osoby, które znajdują się na balkonie czy na schodach, przed ewentualnych upadkiem z wysokości, który może okazać się bardzo groźny dla zdrowia i życia. Balustrada ma jednak pełnić funkcję nie tylko osłonową, ale także może stanowić dobrą dekorację. Pewne rodzaje balustrad wpływają również na zmniejszenie ryzyka przypadkowego zrzucenia przedmiotów ze sporej wysokości, które mogłyby stanowić zagrożenie dla osób znajdujących się pod balkonem.
Balustrada stalowa – charakterystyka
Balustrada wykonana ze stali nierdzewnej odznacza się przede wszystkim sporą wytrzymałością, jest niezwykle praktyczna. Nie trzeba ją odpowiednio konserwować, tak jak ma to miejsce w przypadku balustrad zrobionych z drewna. Ich powierzchnia nie pokrywa się korozją i są niezwykle proste do wyczyszczenia. Dzięki nim można w sposób swobodny dobrać rodzaj wykończenia, do wyboru są balustrady z połyskiem, matowe czy modele z wykończeniem satynowym. Bez problemu można więc dobrać idealną balustradę stalową do panującego stylu w domu czy mieszkaniu. To świetna propozycja do nowoczesnego budownictwa, gdzie liczy się prostota i minimalizm. Taka propozycja sprawdzi się również przy niskich tarasach, balustrady stalowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie widać bogatą aranżację ogrodową. W tym wypadku proste balustrady stalowe będą subtelnym dodatkiem, dzięki czemu nie uzyska się efektu przepychu. Balustrada stalowa może przybierać wiele ciekawych i oryginalnych kształtów. To rozwiązanie ponadczasowe, które sprawdzi się przy wielu aranżacjach, nie tylko tych nowoczesnych, ale także klasycznych. Modele wykonane ze stali nierdzewnej cieszą się dużą popularnością, a na rynku znajduje się ich wiele wzorów i form. Można je bez problemu łączyć z innymi materiałami, takimi jak drewno czy szkło, dają więc duże możliwości stylizacyjne. Stosuje się w nich czasem szklane wypełnienie, nie tylko w przypadku balustrad na balkonie i tarasie, ale także na schodach tych wewnętrznych i zewnętrznych. Łączenie balustrad stalowych z drewnem da spektakularny efekt, dzięki czemu takie połączenie będzie wyglądać niezwykle elegancko i gustownie. Balustrada stalowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, można mieć więc pewność jej długiego użytkowania przez wiele lat, bez żadnych problemów. Warto wybrać takie rozwiązanie zwłaszcza w miejscach narażonych na działanie warunków atmosferycznych. Co ważne, balustrady stalowe są to produkty wysokiej jakości, które można zakupić w przystępnych cenach. Odznaczają się nowoczesnym i ekskluzywnym wyglądem, ich użytkowanie nie niesie ze sobą żadnych kosztów.
Najważniejsze zalety balustrad stalowych:
- doskonała estetyka
- prosty i minimalistyczny wygląd
- szeroki wybór elementów
- wytrzymałość na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych
- wysoka trwałość
- antykorozyjność
- łatwość w utrzymaniu czystości
- odporność na uszkodzenia mechaniczne
- swobodna łączenia z pozostałymi materiałami
Balustrada stalowa wybierana jest głównie ze względu na jej walory estetyczne, charakteryzują się one ponadczasowym i eleganckim wyglądem, dodając wnętrzu stylu i charakteru. Ich minimalistyczny wygląd pasuje idealnie do szkła, cegły, kamienia czy drewna. Nie Ma więc problemów z ich dopasowaniem do innych tworzyw, nie trzeba wysilać się zbytnio, tworząc aranżację.
Balustrada balkonowa a prawo budowlane
Wybierając balustradę stalową zewnętrzną, trzeba koniecznie dostosować się do określonych wytycznych prawa budowlanego. Ich celem jest przede wszystkim zagwarantowanie bezpieczeństwa, przez co wskazują, jaka ma być nie tylko wysokość balustrady, ale również wielkość jej prześwitów, biorąc pod uwagę przeznaczenie danego budynku. Na balkonie powinna znaleźć się balustrada stalowa, która uniemożliwi osobie wypadnięcie, prześwit nie powinien przekraczać 12 cm, jeśli chodzi o budynki wielorodzinne, a 20 cm, jeśli chodzi o budynki użyteczności publicznej.
W jaki sposób dobierać balustrady wewnętrzne?
W przypadku schodów drewnianych świetnie sprawdzą się balustrady tralkowe z tego samego materiału, czyli z drewna bukowego, sosnowego, jesionowego czy dębowego. Schody drewniane czy żelbetowe mogą być również połączone z balustradą stalową. Balustrady metalowe idealnie sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie. Bardzo rzadko wybiera się balustrady z kamienia, taka opcja polecana jest do domów w stylu glamour.
Ile kosztuje balustrada balkonowa?
Na cenę balustrady ma wpływ parę czynników. Najtańszym, a zarazem bardzo korzystnym rozwiązaniem jest zakup balustrady stalowej. Na większy koszt należy liczyć w przypadku balustrady ze stali nierdzewnej. Najdroższe są modele wykonane ze szkła i innych metali. Na cenę wpływa również forma danej balustrady, liczba elementów i rodzaj wykończenia.