Najnowsza aktualizacja 19 kwietnia 2023
Agencja ochrony jak założyć? Aby otworzyć agencję ochrony, wymagana jest koncesja na tego typu działalność. Formalności jest jednak znacznie więcej. Co jeszcze warto wiedzieć? Jakie warunki należy spełnić, aby otworzyć firmę ochroniarską?
Charakterystyka firmy ochroniarskiej
Agencję ochrony można podzielić na agencję ochrony mienia oraz agencję ochrony osób, jak i łączącą obie te funkcje. Pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki stale lub tymczasowo.
Przez ochronę fizyczną obiektów należy rozumieć następujące zadania:
– kontrolowanie sygnałów odbieranych, gromadzonych i przetwarzanych w różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych oraz systemach alarmowych,
– ochronę techniczną,
– przewóz (konwojowanie) przedmiotów wartościowych lub niebezpiecznych, a także pieniędzy,
– montowanie, konserwację i naprawę systemów alarmowych,
– montaż sprzętów mechanicznego zabezpieczenia.
Jak otworzyć agencję ochrony?
Aby założyć agencję ochrony, wymagana jest koncesja. Dokument wskazuje na zakres i formę usługi. Prawo przewiduje jednak wyjątek od tej zasady. W przypadku gdy agencja ochrony prowadzi tylko zabezpieczenie techniczne mienia, nie potrzebuje koncesji. Kto może ubiegać się koncesję? Po pierwsze przedsiębiorca, czyli osoba fizyczna. Po drugie członek spółki, którego nazwisko znajduje się na liście kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub pracowników zabezpieczenia technicznego. Osoba odpowiedzialna za wydawanie koncesji to minister do spraw wewnętrznych.
Kim jest kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej i zabezpieczenia technicznego?
Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej musi spełnić określone kryteria. Po pierwsze musi mieć obywatelstwo polskie i wiek co najmniej 21 lat. Posiada pełną zdolność do czynności prawnych i minimum wykształcenie gimnazjalne. Nie może być karany. Ponadto powinien przedstawić pozytywną ocenę zatwierdzoną przez komendanta powiatowego miejscowej policji. Kandydat powinien przedstawić aktualne orzeczenie lekarskie i psychologiczne o pełnej zdolności fizycznej i prawnej do powierzonych mu zadań.
W przypadku przygotowania teoretycznego należy uwzględnić następujące aspekty: samoobronę, wyszkolenie strzeleckie, techniki interwencyjne oraz znajomość przepisów prawa w zakresie ochrony osób i mienia. Kim jest kwalifikowany pracownik zabezpieczenia technicznego? To również osoba, która zobligowana jest do spełnienia określonych wymogów formalnych.
Po pierwsze musi to być osoba pełnoletnia i niekarana. Po drugie mieć nienaganną opinię środowiska, a także pełną zdolność fizyczną i psychiczną do pracy potwierdzoną przez orzeczenie lekarskie. Jakie powinna mieć wykształcenie? Ustawodawca wskazuje na co najmniej zawodowe techniczne w jednej z kilku specjalności: elektronicznej, elektrycznej, łączności, mechanicznej lub informatycznej. Zamiast wykształcenia technicznego można przedstawić dyplom ukończenia kursu pracownika zabezpieczenia technicznego lub przyuczenie do zawodu.
Poza pracownikami ochrony fizycznej lub zabezpieczenia technicznego, firma ochrony osób i mienia daje zatrudnienie również pracownikom administracyjnym czy technicznym. Ustawodawca nakłada na nich obowiązek niekaralności w zakresie przestępstw skarbowych.
Jak wygląda procedura otrzymania koncesji?
Wszystkie kroki dotyczące koncesji mają charakter administracyjny. Co to oznacza w praktyce? Przed udzieleniem dokumenty organ koncesyjny może zarządzać uzupełnienia dokumentacji lub innych, określonych w prawie kroków. Jeśli osoba wezwana do uzupełnienia dokumentów, nie stawi się w urzędzie, może zostać jej cofnięta decyzja o przyznaniu koncesji. Co więcej, organ ma prawo sprawdzać autentyczność informacji podanych we wniosku. W ten sposób podmiot może zweryfikować, czy przedsiębiorca wypełnia określone warunki. Inną przyczyną weryfikacji jest uzyskanie potwierdzenia, czy przedsiębiorca zapewnia rękojmię prawidłowego zarządzania działalnością. Na jaki czas udzielana jest koncesja? Dokument przyznawany jest na czas określony. Trwa nie mniej niż pięć lat, ale nie dłużej niż 50 lat. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy przedsiębiorca sam ubiega się o koncesję krótsza niż na pięć lat.
Podsumowując, spełnienie wszystkich omówionych wyżej kryteriów, pozwala na założenie działalności gospodarczej. Ustawodawca pozostawia dowolność w zakresie formy, ale wyklucza spółkę partnerską. Zwykle przedsiębiorcy decydują się założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, która jest obecnie najbardziej korzystnym rozwiązaniem finansowym. Aby założyć taką formę działalności, należy złożyć formularz CEIDG-1 w urzędzie, a następnie zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Analogicznie postępujemy, gdy zakładamy spółkę cywilną. Odrębne działania dotyczą zakładania spółek handlowych. W tym wypadku wpisu należy dokonać w Krajowym Rejestrze Sądowym. W ten sposób przedstawiają się podstawowe formalności, które należy spełnić, aby założyć firmę ochroniarską, która zajmuje się różnymi obszarami, np. ochroną osobistą vip, mienia czy zabezpieczania imprez.